praca w domu

Znudziła Ci się praca w biurze? Masz dość ciągłych nadgodzin, korków i rosnących wymagań przełożonych? A może Twoja osobista sytuacja nie pozwala Ci na tradycyjny etat? W każdym z tych przypadków praca w domu może okazać się idealnym rozwiązaniem. I spokojnie, nie mamy tutaj na myśli chałupnictwa czy innych tego rodzaju podejrzanych biznesów. Nasz artykuł powstał z myślą o osobach, które poważnie traktują zarabianie w Internecie. Chcą dorobić do miesięcznej pensji lub zacząć zarabianie przez Internet na życie. Dlatego zebraliśmy tutaj podstawowe informacje na temat pracy przez Internet. Począwszy od tego jak zacząć, przez sprawdzone przykłady, aż po kwestie podatkowe. Przygotuj się na konkretną dawkę wiedzy, która pozwoli Ci rozpocząć zarabianie bez wychodzenia z domu, a praca przez Internet nie będzie miała przed Tobą żadnych tajemnic.

Zyskaj nawet 500 prawdziwych obserwacji.
Realizacja tylko 10 minut od 6.99 zł.

Praca w domu – od czego zacząć i gdzie jej szukać?

Wbrew pozorom i powszechnej opinii, praca w domu nie musi być nudnym i schematycznym zajęciem. Szczególnie, że istnieje wiele możliwości zarabiania w przestrzeni online. Bez względu na to, gdzie teraz jesteś i ile czasu możesz poświęcić na zarabianie przez Internet – z pewnością znajdziesz wśród naszych propozycji coś dla siebie. Jest wiele metod uzyskiwania dochodów bez wychodzenia z domu. Jedne sposoby na zarabianie w Internecie wymagają określonych, np. technicznych zdolności. Inne natomiast mogą się sprawdzić również u osób rozpoczynających pracę na własnych zasadach i niemających określonego kierunku działania. W związku z tym model home office spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród osób z kierunkowym wykształceniem, jak również nieposiadających specjalistycznych umiejętności.

dla kogo jest praca w domu

Dla kogo jest praca przez Internet?

Tak naprawdę, zarabianie w Internecie to zajęcie dla każdego, kto ma dostęp do tego medium. Co ważne, nie ma żadnej reguły, która decydowałaby o tym, kto może spróbować pracy online, łącząc to z pracą w domu. Jednak z takiego alternatywnego sposobu zarabiania coraz częściej korzystają kobiety, które dopiero co zostały mamami. Nic dziwnego, bo jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy trzeba rozsądnie podzielić swój czas na życie osobiste oraz zawodowe. Świeżo upieczone mamy dość często decydują się na zarabianie w Internecie, ale mimo wszystko nie najczęściej. Na rynku pracy bez trudu można też znaleźć inne osoby, które traktują zarabianie w Internecie, jako najlepszą metodę na osiągnięcie work-life balance (balansu między życiem prywatnym a pracą).

https://szybkielajki.pl/wp-content/uploads/2019/05/1.Od-czego-zacząć-zarabianie-w-internecie.png

1.Od czego zacząć zarabianie w internecie?

https://szybkielajki.pl/wp-content/uploads/2019/05/2.Dla-kogo-jest-praca-przez-internet-.png

2.Dla kogo jest praca przez internet?

https://szybkielajki.pl/wp-content/uploads/2019/05/3.Z-czym-wiąże-się-praca-w-domu.png

3.Z czym wiąże się praca w domu?

https://szybkielajki.pl/wp-content/uploads/2019/05/4.Formy-prawne-pracy-w-domu.png

4.Formy prawne a praca w domu

https://szybkielajki.pl/wp-content/uploads/2019/05/5.Sposoby-na-zarabianie-w-internecie.png

5.Sposoby na zarabianie w internecie

https://szybkielajki.pl/wp-content/uploads/2019/05/6.Zarabioanie-przez-internet-a-podatki.png

6.Praca w domu a podatki

Jakie grupy społeczne są powiązane z pracą przez internet ?

Kolejna grupa osób, które mocno interesuje praca przez Internet składa się z pracowników etatowych, którzy chcą jedynie dorobić do swojej regularnej pensji. Wydaje się to być bardzo dobrym pomysłem. Jednak trzeba tutaj wygospodarować odpowiednią ilość wolnego czasu, wykazując się na sporą dozą cierpliwości w oczekiwaniu na zamierzone rezultaty. Ponadto nie każda praca na etat pozwala na zmagazynowanie energii i wygospodarowanie dodatkowego czasu na zarabianie w Internecie. Zazwyczaj czas po pracy traktujemy jako chwilę odpoczynku. Moment regeneracji i „ładowania baterii” na kolejny dzień pełen wyzwań, nie wspominając o dodatkowych obowiązkach dnia codziennego. W związku z tym, osoby pragnące zarobić dodatkowe pieniądze, bez wychodzenia z domowego zacisza, muszą się liczyć z obciążeniami, wynikającymi z tego typu rozwiązania.

Czy praca w domu jest dla każdego?

Czy praca w domu jest dobra dla każdego?

Osobami, wśród których zarabianie przez Internet również cieszy się coraz większym powodzeniem, są te, których mobilność jest z różnych powodów ograniczona. Dotyczy to również osób niepełnosprawnych, które dzięki znalezieniu pracy, bez konieczności codziennego wychodzenia z domu, mogą się realizować, rozwijać i zarabiać godziwe pieniądze. Ponadto nie są one od nikogo zależne i są traktowane na równi z pozostałymi pracownikami. A na ich wynagrodzenie mają wpływ tylko i wyłącznie efekty wykonywanej pracy.

elementy pracy w domu

Z czym wiąże się praca w domu ?

Istnieje pewne przeświadczenie, że każdy może zdecydować się na zarabianie w Internecie i dobrze na tym wychodzić. Jest to jednak nie do końca prawda. Jeśli chcesz pracować online, musisz posiadać odpowiednie predyspozycje i umiejętności, które różnią się w zależności od charakteru podjętej działalności. A największą Twoją inwestycją, paradoksalnie, nie będzie sprzęt komputerowy czy dostęp do szybkiego Internetu. Będzie to czas, który musisz poświęcić na pracę oraz odpowiednią organizację każdego dnia. Praca przez Internet wiąże się z wieloma obowiązkami. O ich istnieniu oraz wykonywaniu często nie mamy pojęcia, będąc zatrudnionym na etat. Należy wziąć to pod uwagę, kiedy będziesz podejmować decyzję o przewróceniu swojego dotychczasowego życia zawodowego (jak również prywatnego!) do góry nogami.

na jakich zasadach przebiega praca online

Na jakich zasadach przebiega praca w domu

Zarabianie przez Internet to określenie na pracę, która wykonywana jest za pośrednictwem komputera, tableta lub telefonu. Pracować zdalnie można z domu albo z kawiarni, z coworkingu w Madrycie, czy też z chatki w Bieszczadach. Jedną z głównych zalet pracy zdalnej jest to, że nie wymaga ona codziennych dojazdów do biura, dzięki czemu każdego dnia można zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także pieniędzy na bilety, paliwo czy strój służbowy.

praca zdalna a organizacja czasu

Praca zdalna a organizacja czasu

Praca w domu to przede wszystkim duża elastyczność w zarządzaniu własnym grafikiem. Swoboda w kwestii czasu pracy, miejsca jej wykonywania i tego z kim pracujemy. Możesz zdecydować, z jakimi klientami chcesz pracować, co jest ogromnym przywilejem większości freelancerów. Zarabianie przez Internet to również elastyczność w kwestii planowania każdego dnia pracy. To od Ciebie będzie zależało, czy pracujesz rano, czy wieczorem. Czy w ciągu dnia zrobisz sobie przerwę na spacer z psem lub lunch z przyjaciółmi. Pracując zdalnie, możesz sam o tym wszystkim zdecydować. Wiąże się to jednak z dużą samodyscypliną, której w większości przypadków trzeba się nauczyć i przestrzegać każdego dnia. W przeciwnym wypadku praca w domu okaże się dla Ciebie nieopłacalna i tak szybko, jak rzuciłeś pracę na etat, tak szybko będziesz zmuszony przeglądać oferty pracy stacjonarnej.

od czego zacząć zarabianie w internecie

Od czego zacząć zarabianie w Internecie?

Aby zacząć zarabianie przez Internet, najłatwiej będzie po prostu przeszukiwać ogłoszenia o pracę. Obecnie w wielu serwisach można wybrać stosowną opcję, określaną jako praca zdalna. Dobrą metodą na znalezienie sposobu na zarabianie przez Internet jest też dołączenie do grup dla freelancerów. Znajdziesz je w popularnych social mediach. Można tam wybrać i zapisać się do ogólnych grup, zrzeszających pracowników i pracodawców, związanych z pracą przez Internet. Aczkolwiek jest mnóstwo miejsc w sieci, które obejmują konkretny obszar działania, np. tłumaczenia czy tworzenie grafik. Jeśli posiadasz sprecyzowane preferencje odnośnie zakresu zarabiania przez Internet, w którym chciałbyś się realizować, najlepiej zacząć szukać zleceń i współprac właśnie w takich grupach.

różnica między freelancerem a pracownikiem zdalnym

Różnice między freelancerem, a pracownikiem zdalnym

Tak naprawdę trudno wskazać jasne granice pomiędzy byciem freelancerem, a pracownikiem zdalnym. Pierwszy z nich może mieć wielu klientów i działa zazwyczaj na własny rachunek. Natomiast pracownik zdalny to osoba działająca na rzecz określonego pracodawcy. W grę wchodzi tutaj zarabianie przez Internet, jednak wykonując z góry zlecone zadania. Bardzo często jednak zdarza się, że pracodawcy szukają stałych wykonawców na wiele miesięcy, a nawet lat – właśnie wśród freelancerów.

zasady pracy freelancera

Czy wtedy freelancer staje się pracownikiem etatowym, ale pracującym zdalnie?

Wszystko zależy od sposobu rozliczania się z potencjalnym pracodawcą. Jeśli oferta konkretnej firmy będzie dla Ciebie na tyle intratna i podpiszesz umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin – to tak, będziesz pracować zdalnie. Natomiast zazwyczaj w przypadku pracy przez Internet, co wynika już z samego jej charakteru, szufladkowanie nie ma prawa bytu. Istotny jest fakt niezależności i możliwości samodzielnego sterowania własnym grafikiem. Dlatego, bez względu na to, czy będziesz wykonywać pracę zdalnie, czy też zostaniesz niezależnym freelancerem – zarabianie przez Internet może być naprawdę satysfakcjonujące.

formy prawne pracy z domu

Formy prawne a praca w domu

Tak więc, jeśli podporządkowanie się zasadom szefa jednak Cię nie przekonuje, zastanów się nad pracą na własny rachunek. Dla różnych kontrahentów – bez ograniczeń. I jeśli nie zależy Ci na tym, żeby być zatrudnionym w jednej firmie, pomyśl o założeniu własnej działalności. Prowadzenie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej bardzo często może Ci ułatwić znajdowanie klientów. Zleceniodawcy wolą po prostu dostać od Ciebie fakturę, niż za każdym razem podpisywać umowy. Wiąże się to przede wszystkim z niwelowaniem do minimum skomplikowanych obowiązków księgowych czy ubezpieczeniowych. Zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika. Wtedy zarabianie przez Internet staje się opłacalne dla obu stron.

Natomiast w przypadku, kiedy praca przez Internet ma być dla Ciebie jedynie dodatkowym zajęciem i źródłem dochodu – wypróbuj inne możliwości w kwestiach formalnych. Ciekawym rozwiązaniem okazują się rozliczenia w ramach popularnych portali pośredniczących między freelancerami, a pracodawcami lub prowadzenie tzw. Działalności Nierejestrowanej.

praca w domu zamiast etatu

Praca w domu zamiast zatrudnienia ?

Praca przez Internet niekoniecznie musi być związana z natychmiastowym rzuceniem wypowiedzenia na stół obecnemu pracodawcy i poszukiwaniu zleceń w sieci. Co więcej, nie musisz nawet zmieniać branży, w której pracujesz (o ile jesteś zadowolony z obecnej pracy!). W dzisiejszych czasach, wraz z nieustannym rozwojem technologii i wprowadzaniem nowych możliwości cyfrowego realizowania zadań, możesz zacząć wykonywać swoje codzienne obowiązki nie w pracy, a w domu. Ponadto, nie musisz się od razu rzucać na głęboką wodę. Twoja praca przez Internet może zacząć się od jednego dnia w tygodniu. A kto wie, może z czasem wydłuży się nawet do pełnoetatowej pracy zdalnej.

zarabianie z domu

Czy praca w domu to łatwy sposób na zarobek ?

Praca w domu jest specyficzną i, wbrew pozorom, bardzo wymagającą formą zarabiania pieniędzy. Niezbędne są niezwykle rozwinięta umiejętność zdyscyplinowania samego siebie, samodzielność i branie pełnej odpowiedzialności za wykonywane zadania. Co więcej, pracując zdalnie dla konkretnego pracodawcy, często wykonuje się zadania w normalnym, ośmiogodzinnym trybie. Więc nie ma, jak się zwykło myśleć, możliwości samodzielnego ustalania grafiku, jak w przypadku freelancerów i osób samozatrudnionych.

czy praca w internecie jest dla Ciebie

Czy praca w domu przez  internet jest dla Ciebie?

Warto zastanowić się, czy tego typu praca jest aby na pewno dla Ciebie. Zresztą, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spróbował. Przekonasz się na własnej skórze, czy tryb zarabiania pieniędzy przez Internet wpisuje się w Twoje wymagania i preferencje. Pozostaje kwestia uzgodnienia szczegółów z przełożonym i zaryzykowania. A nuż okaże się, że praca przez Internet to idealne rozwiązanie dla Ciebie? A może, wręcz przeciwnie, utwierdzisz się w przekonaniu, że kroczysz dobrą ścieżką zawodową. Stwierdzisz, że codzienne wychodzenie do pracy, przerwy na kawę czy lunch ze współpracownikami oraz stałe godziny pracy to dla Ciebie idealny tryb.

zawody dające możliwość pracy zdalnej

Zawody, dające możliwość pracy zdalnej

Jest sporo zawodów, których wykonywanie stwarza odpowiednie warunki do częściowego lub całkowitego przejścia na pracę zdalną. Są to m.in.:

  • Dziennikarz
  • Architekt
  • Programista
  • Grafik komputerowy
  • Tester oprogramowania i gier komputerowych
  • Księgowy
  • Doradca finansowy
  • Telemarketer
  • Doradca finansowy, ubezpieczeniowy

sposoby na zarabianie w internecie

Sposoby na zarabianie w Internecie – praca w domu

Jeśli nie posiadasz jednak kierunkowego wykształcenia albo chciałbyś zmienić zawód i zacząć zarabianie przez Internet – nic nie stoi na przeszkodzie! Oprócz sytuacji, w której pracujesz dla firmy zdalnie (bez wychodzenia z domu wykonujesz zadania dla jednego pracodawcy), istnieje wiele możliwości zarabiania w Internecie. Tego typu pracę możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy dotyczy pracy w charakterze freelancera, który wykonuje zadania na zlecenie danej firmy czy osoby. Nie musi się natomiast ograniczać do jednego zleceniodawcy. Natomiast drugi nie jest związany z pozyskiwaniem zleceń. Dotyczy on wykonywania produktów czy zadań na własny rachunek oraz ich sprzedaż albo rozprzestrzenianie w sieci.

rodzaje działalności przez internet

Praca w domu – rodzaje

Pierwszy typ zarabiania przez Internet wiąże się z pozyskiwaniem zleceniodawców i wykonywaniem dla nich określonych zadań. Możemy tutaj zaliczyć:

  • Pisanie tekstów na zamówienie (copywriter, content creator, ghost writer)
  • Dokonywanie korekty lub redagowania tekstów dla redakcji lub prywatnych zleceniodawców
  • Prowadzenie kont w mediach społecznościowych i kanałów na YouTube oraz dbanie o wizerunek firmy w sieci (online ekspert)
  • Prowadzenie bloga
  • Tworzenie stron internetowych i ich prowadzenie
  • Wypełnianie ankiet oraz wprowadzanie danych do systemu
  • Tworzenie grafik komputerowych, notatek wizualnych oraz programowanie
  • Tłumaczenie tekstów
  • Tworzenie i montaż filmów na zlecenie
  • Przepisywanie tekstów książek tradycyjnych na eBooki oraz transkrypcja nagrań
  • Korepetycje i szkolenia online
  • Lektor np. reklam
  • Wirtualna asystentka – tego typu praca przez Internet jest niezwykle różnorodna. Każdy znajdzie odpowiednią dla siebie dziedzinę, w której mógłby wspomóc innego przedsiębiorcę.

sprzedaż przez internet

Sprzedaż towarów i usług przez Internet

Natomiast kwestia pracy w domu, która polega na tworzeniu pewnych towarów lub działaniach internetowych przynoszących zysk, bez konieczności pozyskiwania zleceniodawcy, może dotyczyć:

    • Sprzedawania produktów przez Internet. Mogą to być zarówno efekty naszej pracy twórczej, jak i odsprzedawanie rzeczy kupionych na promocji czy sprowadzonych zza granicy.
    • Prowadzenia własnej strony internetowej, bloga lub kont w mediach społecznościowych oraz korzystanie z tzw. programów partnerskich. Polegają one na promowaniu usług lub produktów w naszych miejscach w sieci, za co otrzymujemy produkty lub wynagrodzenie finansowe.
    • Sprzedawania zdjęć.
    • Tworzenia webinarów lub e-booków, związanych z dziedziną, w której się specjalizujemy.
    • Inwestowania online, w tym gry na giełdzie i obrót kryptowalutami.

Zyskaj aż 1000 prawdziwych lajków.
Realizacja już w 10 minut od 5.99 zł.

Popularność pracy zdalnej

Jak widać, możliwości pracy przez Internet jest całe mnóstwo. Wszystko zależy od tego, czym się interesujesz albo na jakiej płaszczyźnie chciałbyś się rozwijać, czy też zdobywać nowe kompetencje. Pamiętaj, że jeśli nie posiadasz wykształcenia w dziedzinie, w której chciałbyś stawiać pierwsze kroki, podejmując pracę przez Internet, nic straconego. W sieci znajdziesz mnóstwo szkoleń i kursów, dzięki którym praca w domu i zarabianie przez Internet dla Ciebie na wyciągnięcie ręki.

zarabianie przez internet a podatki

Praca w domu a podatki

Praca przez Internet, jak każda inna forma zarabiania pieniędzy, jest związana z odprowadzaniem podatków. Prawo jest jakie jest i należy się do niego podporządkować, żeby móc spać spokojnie. Za każdą zarobioną złotówkę, czy nam się to podoba, czy nie, musimy zapłacić. Niestety, z powodu tego, że nie wychodzimy codziennie do pracy, nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku płacenia składek. Natomiast jest kilka możliwości, które mogą ułatwić życie pracownika, który zaczyna swoją przygodę z pracą w domu.

Jeśli pracujesz zdalnie – na etacie w danej firmie, ale swoje obowiązki wykonujesz z domu, kawiarni, parku, korzystając z dobrodziejstw Internetu – wtedy nie musisz się o nic martwić. Oprócz dobrze wykonanej pracy, oczywiście. Kwestie podatkowe leżą w gestii Twojego pracodawcy, tak jak w przypadku pracowników stacjonarnych. Po zakończonym zadaniu lub przepracowanym miesiącu otrzymasz pensję na konto i … to tyle.

podatki a praca przez internet

Sposoby na kwestie podatkowe w pracy przez Internet

Jeśli jednak chcesz spróbować sił, jako freelancer – będziesz musiał mieć na uwadze, że zarabianie w Internecie jest okraszone pewnymi trudnościami. Pamiętaj, że będą one wpisane w Twój grafik na stałe. Oprócz poszukiwania kontrahentów – w zależności od branży, którą wybierzesz może to być prawdziwe wyzwanie – będziesz musiał kontrolować kwestie finansowe i podatkowe.

Nie martw się. Jeśli nie zamierzasz rezygnować z pracy stacjonarnej, w której nie masz możliwości pracy przez Internet. A mimo to chciałbyś dorobić kilka groszy do comiesięcznego budżetu – nic straconego. W tym przypadku również musisz mieć na uwadze, że Twój dochód podlega opodatkowaniu. Natomiast, w przeciwieństwie do osób prowadzących działalność i zarabiających tylko i wyłącznie w sieci, masz pewne przywileje. Jeśli w danym roku podatkowym Twój dochód nie przekroczy określonej w przepisach kwoty (na rok 2019 jest to 8000 zł), wtedy jesteś zwolniony od zapłacenia podatku.

korzystanie z biura rachunkowego przy pracy online

Czy biuro rachunkowe to jedyne słuszne rozwiązanie?

W przypadku, kiedy dopiero rozpoczynasz karierę zawodową. Albo też rezygnujesz z dotychczasowej pracy na rzecz osób trzecich i chcesz się utrzymać z pracy w domu – będziesz musiał rozliczać podatki na takich zasadach, jak każdy przedsiębiorca w naszym kraju. W większości przypadków, jeśli ilość wystawianych miesięcznie faktur jest spora lub nie masz głowy do kontrolowania kwestii podatkowych, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy księgowej. Oczywiście jest to usługa, za którą miesięcznie przyjdzie Ci zapłacić określoną kwotę. Jednak zastanów się, ile jest wart Twój święty spokój i pewność, że nikt niepożądany nie zapuka pewnego dnia do Twoich drzwi, bo zapomniałeś zapłacić podatku.

Natomiast jeśli nie możesz sobie pozwolić na dodatkowe koszty w postaci obsługi biura rachunkowego, jest inne rozwiązanie. Istnieje sporo portali internetowych, które mogą Ci pomóc na tym obszarze za naprawdę niewielkie pieniądze. Zajmują się one rozliczeniami podatkowymi, ale również umowami i kwestiami prawnymi.

praca na własny rachunek

Praca na własny rachunek

Niezależnie od tego, czy pracujesz zdalnie na etacie, dorabiasz przez Internet lub jesteś pełnoetatowym freelancerem, pracującym na własny rachunek, przed opłacaniem podatków nie uciekniesz. A jeśli wydaje Ci się, że to jednak zbyt duża strata czasu, energii i pieniędzy to lepiej postaw na standardowe zatrudnienie. Wtedy wszystkie te zmartwienia omijają Cię szerokim łukiem. Co miesiąc dostajesz ustaloną z góry sumę i nie musisz sobie zaprzątać głowy dodatkowymi obowiązkami. Sprawdź również inne Nasze wpisy np. „Jak założyć bloga za darmo?” 

plusy i minusy pracy online

praca w domu plusy i minusy

Jak widzisz, praca w domu może mieć mnóstwo plusów: swoboda w tworzeniu grafiku i ustalaniu priorytetów, możliwość pracy gdziekolwiek jesteś (warunkiem jest tylko dostęp do Internetu), możliwość wyższych zarobków przy większym nakładzie pracy. Ponadto, w części przypadków, jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Sam znajdujesz kontrahentów, wykonujesz zadania, rozliczasz się z nich i określasz, w jakim tempie pracujesz. Jednak znajdą się również minusy tego rozwiązania. Przede wszystkim tylko i wyłącznie Ty jesteś za wszystko odpowiedzialny. Jeśli nie uda Ci się dotrzymać terminu lub zadanie zostanie źle wykonane, a trafisz na roszczeniowego zleceniodawcę, mogą pojawić się pewne komplikacje. I oczywiście przyjdzie Ci się z nimi zmierzyć w pojedynkę. Nie będziesz mógł podzielić winy między członków zespołu czy udać się do szefa po radę. Dlatego przed podjęciem tak odważnego kroku warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, żeby praca przez Internet była przyjemnością, a nie udręką. 

praca w domu

5/5 - (4 votes)